Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Haine pentru barbati
Lun Mar 25, 2013 5:26 am Scris de horifashion

» Doar la horifashion gasiti CAMASA CALVIN KLEIN SLIM FIT
Lun Mar 25, 2013 5:25 am Scris de horifashion

» Pantaloni hass and platt slim fit
Lun Mar 25, 2013 5:24 am Scris de horifashion

» Haine fashion la cele mai bune preturi
Lun Mar 25, 2013 5:22 am Scris de horifashion

» Nero Burning ROM
Sam Apr 28, 2012 3:00 am Scris de Mario

» Shop-uri de haine pt barbati
Sam Apr 28, 2012 12:37 am Scris de Mario

» Shop-uri de chitari
Sam Apr 28, 2012 12:20 am Scris de Mario

»  ManyCam
Vin Apr 27, 2012 11:59 pm Scris de Mario

»  uTorrent
Vin Apr 27, 2012 11:57 pm Scris de Mario

Decembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit

Inregistrati-va
Va rugam sa va inregistrati... Nu o sa va para rau. Va puteti inregistra de la rubrica "Inregistrare" din susul paginii. Multumim!

Fondatori

In jos

Fondatori

Mesaj  Mario la data de Vin Apr 27, 2012 1:44 pm

Printre fondatorii clasici ai sociologiei se disting 6 personalități: Auguste Comte, Vilfredo Pareto, Ferdinand Tönnies, Émile Durkheim și Max Weber.
Karl Marx - a încercat și el să explice schimbările care aveau loc în timpul Revoluției Franceze în societate. S-a concentrat asupra legăturii dintre problemele economice și instituțiile sociale. Schimbările erau legate de dezvoltarea capitalismului.
Émile Durkheim - autor francez. După părerea lui sociologia pentru a deveni știință trebuia să studieze starea economiei și influența religiei. Primul său principiu a fost că sociologia „studiază faptele sociale ca niște lucruri”. Credea că tot ceea ce susține o societate sunt valorile și obiceiurile împărtășite de membrii ei. Diviziunea muncii înlocuiește treptat religia. S-a ocupat de analiza suicidului. Deși se pot aduce obiecții studiului lui Durkheim, acesta rămâne o lucrare clasică a cărei relevanță pentru sociologie este valabilă și azi.
Max Weber - a studiat religiile din China, India și Orientul Apropiat, comparând sistemele religioase. Weber conchidea că anumite aspecte ale Creștinismului (etica protestantă) au influențat puternic afirmarea capitalismului, consideră că mentalitatea colectivă constituie unul dintre factorii care determină schimbarea societății. Pentru el birocrația e un mod de organizare socială.
Michael Foucault și Jürgen Habermas - exponenți de seamă ai sociologiei moderne, printre cei mai importanți gânditori sociologi contemporani. M. Foucault a studiat apariția și structura câtorva din instituțiile fundamentale ale lumii moderne, ca cele disciplinare (inchisoarea, spitalul, școala), bolile psihice, discursul public și cel științific, lansând concepte-cheie cum ar fi cel de guvernabilitate ori biopolitică. După Foucault sexualitatea nu a existat dintotdeauna, ci a fost creată în procesul dezvoltării sociale.
Habermas, influențat de Marx și Weber, crede că, în societățile capitaliste, schimbarea este permanent prezentă și revine la conceptul de Anomie al lui Durkheim, dar în manieră nouă și originală.
Mario
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 19/03/2012
Varsta : 22
Localizare : Pe Luna

Vezi profilul utilizatorului http://time2forum.forumz.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum