Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Haine pentru barbati
Lun Mar 25, 2013 5:26 am Scris de horifashion

» Doar la horifashion gasiti CAMASA CALVIN KLEIN SLIM FIT
Lun Mar 25, 2013 5:25 am Scris de horifashion

» Pantaloni hass and platt slim fit
Lun Mar 25, 2013 5:24 am Scris de horifashion

» Haine fashion la cele mai bune preturi
Lun Mar 25, 2013 5:22 am Scris de horifashion

» Nero Burning ROM
Sam Apr 28, 2012 3:00 am Scris de Mario

» Shop-uri de haine pt barbati
Sam Apr 28, 2012 12:37 am Scris de Mario

» Shop-uri de chitari
Sam Apr 28, 2012 12:20 am Scris de Mario

»  ManyCam
Vin Apr 27, 2012 11:59 pm Scris de Mario

»  uTorrent
Vin Apr 27, 2012 11:57 pm Scris de Mario

Septembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar

Parteneri
forum gratuit

Inregistrati-va
Va rugam sa va inregistrati... Nu o sa va para rau. Va puteti inregistra de la rubrica "Inregistrare" din susul paginii. Multumim!

Uniunea Europeană, profund îngrijorată de situaţia Iuliei Timoşenko (26 Aprilie 2012)

In jos

Uniunea Europeană, profund îngrijorată de situaţia Iuliei Timoşenko (26 Aprilie 2012)

Mesaj  Mario la data de Vin Apr 27, 2012 10:33 pm

Uniunea Europeană (UE) şi-a exprimat joi "profunda îngrijorare" faţă de situaţia fostului premier Iulia Timoşenko, o reprezentată a opoziţiei.

Înaltul Reprezentant UE pentru Politică Externă Catherine Ashton este "profund îngrijorată" de situaţia lui Timoşenko şi a cerut autorităţilor ucrainene să permită ambasadorului Uniunii în Ucraina să o viziteze, a anunţat purtătorul de cuvânt al şefei diplomaţiei europene, într-un comunicat.

Încarcerată din august 2011, Timoşenko, în vârstă de 51 de ani, a fost condamnată în octombrie la şapte ani de închisoare pentru abuz de putere. Opozanta, care denunţă o răzbunare personală a preşedintelui Viktor Ianukovici, ales în 2010, cu scopul îndepărtării principalei sale adversare politice, a intrat de marţi în greva foamei pentru a denunţa "reprimarea politică" şi violenţele suferite în închisoare.

În comunicatul său, Lady Ashton a subliniat că Ucraina are obligaţia să examineze "imediat şi imparţial toate plângerile pentru aplicarea torturii sau altor tratamente crude, inumane sau degradante".

Ea a solicitat autorităţilor ucrainene să garanteze respectarea dreptului lui Timoşenko la asistenţă medicală "adecvată, într-o instituţie potrivită", şi a dreptului de a avea acces la avocaţii săi "fără restricţie".

"Ca semn al voinţei lor politice de a clarifica situaţia, Înaltul Reprezentant UE pentru Politică Externă cere autorităţilor ucrainene să permită ambasadorului UE (în Ucraina), însoţit de medici specialişti independenţi, să o viziteze pe Timoşenko în închisoare", se subliniază în comunicat.

În aşteptare, Lady Ashton l-a însărcinat pe ambasadorul UE să efectueze "cu prima ocazie" o vizită la Harkov, unde Timoşenko îşi ispăşeşte pedeapsa cu închisoarea.
Mario
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 19/03/2012
Varsta : 21
Localizare : Pe Luna

Vezi profilul utilizatorului http://time2forum.forumz.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum